Testament Osa I

Sellel korral ma otsustasin rääkida pärimise teemal. Jõulud on kristlikus maailmas Jeesuse Kristuse sündimise aeg ja teil võib tekkida küsimus – miks ma sellel rahulikul advendiajal räägin morbiidsel teemal? Nii see tegelikult ei ole. Ma ei taha rääkida surmast vaid hoolimisest. Just jõuluajal mõtleme kõige rohkem enda lähedastele, soovides neile meelerahu ja suuremat kindlust tuleviku ees. Kas siis hoolega läbi mõeldud testament ei kanna seda eesmärki?

Asjata arvate, et testamendile mõtlemine on vaid vanurite teema. Inimesed surevad igal ajal ja igas vanuses. Mõelge kasvõi liikluses toimuvale või selle sajandi katkule – koroonale. Keegi meist ei tea, millal on aeg minna. Miks siis mitte aegsasti mõelda sellele, mis saab sinu varast.

Jah, kui sul on kaks last ja üks õun, pole probleemi – mõlemad pärivad selle õuna ja jagavad rahumeelselt pooleks. Kui aga sul on üks õun ja üks pirn, on juba võimaliku konflikti koht. Miks mitte juba eluajal otsustada, kumb saab õuna ja kumb pirni. Tead ju sina kõige paremini, mis kummalegi paremini sobib.

Selleks aga, et aru saada, mille poolest on testament parem seadusjärgsest pärimisest, tuleb lahti seletada, kuidas käib pärimine testamendi puudumise korral. Seadusjärgsed pärijad pärivad kolmes järjekorras.

I järjekorra seadusjärgsed pärijad on kadunukese lapsed, kes pärivad pärandvara võrdetes osades. Kui mõni lastest on lahkunud juba varem või loobub pärandist, pärivad tema osa tema lapsed, ikka võrdsetes osades.

Kui lapsi ega lapselapsi ei ole, pärivad II järjekorras kadunukese vanemad võrdsetes osades. Kui ühte vanemat ei ole, siis tema osa tema lapsed, ehk kadunukese õed-vennad võrdsetes osades.

Kui ka vanemaid ega õdesid-vendasid ei ole, siis III järjekorras pärivad vanavanemad võrdsetes osades. Ja jälle sama loogika järgi – kui mõnda neist enam ei ole, siis nende lapsed ehk kadunukese tädid-onud.

Mitme pärija puhul on selline süsteem sageli tüliõunaks pärijate vahel. Ikka arvatakse, et keegi oleks rohkemat väärt või siis mõni pärijatest ei vääri üldse midagi jms. Kas ei oleks siis mõistlik enda eluajal teha korraldusi, vältimaks võimalike tülisid pärijate vahel. Selleks abivahendiks ongi testament. Järgmisel korral tutvustan teile testamendi erinevaid liike ja võimalusi.

Minu blogilehelt https://raid.ee/blogi leiad kõik minu postitused lihtsalt ja korraga. Postitused ilmuvad regulaarselt üks kord nädalas. Ka teiepoolsed kommentaarid ja küsimused on oodatud.

Evi Hindpere

kinnisvarajurist
7.12.21

Võrdle objekte

Võrdle